• hulyatorun@gmail.com
  • (+90) 553 490 3575
24 Mayıs 2017 16:00
 
 

Karabağlar Arap Hasan Mahallesi Muhtarlığı’nın önüne Karabağlar Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk Büstü törenle açıldı. Törende konuşan Başkan Selvitopu, “Atatürk’ü sadece heykellerle değil ilkeleriyle, dünyaya bakışıyla yaşatacağız ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin ilelebet yaşaması için elimizden gelen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Karabağlar Arap Hasan Mahallesi Muhtarlığı’nın önündeki alana Karabağlar Belediyesi tarafından Atatürk Büstü yapıldı. Büst’ün açılışına Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Ata’ya minnetin göstergesi

Halk Oyunları gösterisi ve konserle renklenen açılışın ilk konuşmasını Arap Hasan Mahallesi Muhtarı Hülya Torun yaptı. Mahalle olarak bu alanda Atatürk Büstü olmasını istediklerini belirten Torun, “Karabağlar Belediyesi’nin desteğiyle yapılan bu büstün Ata’ya karşı duyduğumuz minnetin yanı sıra vatan toprağının nasıl savunulduğunun da bir simgesidir.” diye konuştu.

 

 

Anmak yetmez anlamak da gerekir

Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizdeki anlamının çok farklı olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise,  “Atatürk’ün ilkelerini çok iyi anlamamız gerekmektedir. Sadece heykellerini yapmak yetmez onu çok iyi anlamamız gerekir. Cumhuriyetin kuruluş felsefesini çok iyi bilmek gerekir.” Dedi.

 

Konuşmasında Kurtuluş mücadalesinin başladığı 19 Mayıs’ların çok önemli olduğunun da altını çizen Selvitopu,  “19 Mayıs bağımsızlığın ilk adımıdır. Bugünlerde hafif geçirilmeye çalışılıyor. Bizler bunun değerini çok iyi biliyoruz. Bizler Cumhuriyet’in ilkelerini korumak için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Canımızı da vereceksek vereceğiz,  bundan hiçbir şekilde kaçınmayacağız. Sadece anmakla olmaz,  onu anlamak ilkelerini bilmek ve uygulamak en temel görevimiz. Karabağlar Belediyesi olarak biz sadece Atatürk’ü heykellerle değil, ilkeleriyle, dünyaya bakışıyla yaşatacağız ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin ilelebet yaşaması için elimizden gelen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bugünkü barış ve kardeşlik Cumhuriyet’in eseri

Törene katılan Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün amacının bu ülkenin çağdaş bir ülke olması için  bilimi ve çağdaş dünyayı hedef seçtiğini ve düzenlemeler yaptığını belirterek,  “Şu bir gerçek ki biz de çağdaş dünyayı yakalamak istiyorsak bilimi hedef alarak daha çok çalışmak zorundayız. Büyük Önder de bu ülkede yurttaşlık bilincini ön plana çıkartmaya çalışarak, çağdaş dünyanın hukuk kuralları ve anayasalarından örnekler almıştır. Bugün Ortadoğu coğrafyasında bizler barış ve kardeşlik içinde yaşıyorsak, emin olun bugünler 1923’te, hatta 19 Mayıs’ta temelleri atılan genç Cumhuriyet’in yaklaşık 100 yıllık emeğinin ürünüdür. ” diye konuştu.

Ne mutlu emek verenlere

Törende konuşan Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ise “Bu Atatürk Büstü’nü buradan geçenlerin görmesi Ata’mızın bu ülke için ne yaptığını, yarınlarımız için ne ifade ettiğini hatırlamaya vesile olacaktır. Ne mutlu bu mahalleye,  muhtarımız ve belediye başkanımıza, emek veren herkese” dedi.

Alkışlar ve İzmir Marşı eşliğinde açılışı yapılan Atatürk Büstü’ne vatandaşlar da yoğun ilgi gösterirken, bol bol fotoğraf çektiler.

 

(Kaynak: Egenin Sesi)