24 Mayıs 2017 16:00
 
 

Karabağlar Arap Hasan Mahallesi Muhtarlığı’nın önüne Karabağlar Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk Büstü törenle açıldı. Törende konuşan Başkan Selvitopu, “Atatürk’ü sadece heykellerle değil ilkeleriyle, dünyaya bakışıyla yaşatacağız ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin ilelebet yaşaması için elimizden gelen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Karabağlar Arap Hasan Mahallesi Muhtarlığı’nın önündeki alana Karabağlar Belediyesi tarafından Atatürk Büstü yapıldı. Büst’ün açılışına Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Ata’ya minnetin göstergesi

Halk Oyunları gösterisi ve konserle renklenen açılışın ilk konuşmasını Arap Hasan Mahallesi Muhtarı Hülya Torun yaptı. Mahalle olarak bu alanda Atatürk Büstü olmasını istediklerini belirten Torun, “Karabağlar Belediyesi’nin desteğiyle yapılan bu büstün Ata’ya karşı duyduğumuz minnetin yanı sıra vatan toprağının nasıl savunulduğunun da bir simgesidir.” diye konuştu.

 

 

Anmak yetmez anlamak da gerekir

Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizdeki anlamının çok farklı olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise,  “Atatürk’ün ilkelerini çok iyi anlamamız gerekmektedir. Sadece heykellerini yapmak yetmez onu çok iyi anlamamız gerekir. Cumhuriyetin kuruluş felsefesini çok iyi bilmek gerekir.” Dedi.

 

Konuşmasında Kurtuluş mücadalesinin başladığı 19 Mayıs’ların çok önemli olduğunun da altını çizen Selvitopu,  “19 Mayıs bağımsızlığın ilk adımıdır. Bugünlerde hafif geçirilmeye çalışılıyor. Bizler bunun değerini çok iyi biliyoruz. Bizler Cumhuriyet’in ilkelerini korumak için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Canımızı da vereceksek vereceğiz,  bundan hiçbir şekilde kaçınmayacağız. Sadece anmakla olmaz,  onu anlamak ilkelerini bilmek ve uygulamak en temel görevimiz. Karabağlar Belediyesi olarak biz sadece Atatürk’ü heykellerle değil, ilkeleriyle, dünyaya bakışıyla yaşatacağız ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin ilelebet yaşaması için elimizden gelen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bugünkü barış ve kardeşlik Cumhuriyet’in eseri

Törene katılan Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün amacının bu ülkenin çağdaş bir ülke olması için  bilimi ve çağdaş dünyayı hedef seçtiğini ve düzenlemeler yaptığını belirterek,  “Şu bir gerçek ki biz de çağdaş dünyayı yakalamak istiyorsak bilimi hedef alarak daha çok çalışmak zorundayız. Büyük Önder de bu ülkede yurttaşlık bilincini ön plana çıkartmaya çalışarak, çağdaş dünyanın hukuk kuralları ve anayasalarından örnekler almıştır. Bugün Ortadoğu coğrafyasında bizler barış ve kardeşlik içinde yaşıyorsak, emin olun bugünler 1923’te, hatta 19 Mayıs’ta temelleri atılan genç Cumhuriyet’in yaklaşık 100 yıllık emeğinin ürünüdür. ” diye konuştu.

Ne mutlu emek verenlere

Törende konuşan Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ise “Bu Atatürk Büstü’nü buradan geçenlerin görmesi Ata’mızın bu ülke için ne yaptığını, yarınlarımız için ne ifade ettiğini hatırlamaya vesile olacaktır. Ne mutlu bu mahalleye,  muhtarımız ve belediye başkanımıza, emek veren herkese” dedi.

Alkışlar ve İzmir Marşı eşliğinde açılışı yapılan Atatürk Büstü’ne vatandaşlar da yoğun ilgi gösterirken, bol bol fotoğraf çektiler.

 

(Kaynak: Egenin Sesi)

Elektronik muhtarlık ile yola çıktık, mahallemizde bir ilke imza attık. Artık muhtarlığa bırakılan evraklarınız için resimdeki gibi bir kısa mesaj alacaksınız. Hepimizin bildiği gibi, 7201 Sayılı Tebligat Kanunu gereği tebligat memuru, muhatabın tebliğ adresinde ikamet etmekle birlikte, kısa ya da uzun süreli ve geçici olarak adreste bulunmadığının tespitinde bilgi kağıdı bırakıp ilgili evrağı (muhtarlık kayıtlarını kontrol ederek) muhtarlığa imza karşılığı teslim etmektedir. Ancak bırakılan bu bilgi kağıtları çeşitli sebeplerden dolayı kaybolabilmekte veya muhataplar tarafından görülememektedir. bırakılan evrakların bir kısmı süreli olduklarından muhatapların geç farketmeleri çeşitli olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Örneğin idari para cezalarında belirli günlerde yapılan ödemelerde indirim uygulanmaktadır. Mahallemiz sakinlerinin daha verimli hizmet almaları ve bu gibi durumlarla karşılaşmamaları için, evraklarınız muhtarlığa teslim edildiğinde bir bilgilendirme mesajı alacaksınız. Tabi ki sistemimizde kayıtlı bir cep telefonunuz varsa. Eğer Cep Telefonunuzun kayıtlı olmadığını veya güncel bir numara olmadığını düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıdan hemen kayıt yapabilirsiniz. Ayrıca menüdeki hizmetler sekmesinin altında bulunan kayıt formunu da kullanabilirsiniz.

Kronik organ yetmezliğindeki hastaların sayısı her geçen gün artmasına ramen, yeterli organ bulunamadığı için insanlarımız hayatını kaybetmektedir. Donör teminindeki bu kısıtlılık ülkemizde organ bağışı fikrinin benimsenmemesinden kaynaklanmaktadır. Organ naklinin önemi toplum tarafından anlaşıldıkça, bağışlanan organ sayısı giderek artacaktır. Bunun için beyin ölümü kavramının ne olduğunu ve transplantasyonun ne kadar yararlı hayat kurtaran bir işlem olduğunu insanlarımıza anlatmak gereklidir.

Organ Bağışı Haftası olması nedeniyle 8 Kasım 2016 günü mahallemizde bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Amacım, toplumu bilinçlendirerek organ bağışlayan insan sayısının  artmasına katkıda bulunmaktır. Transplantasyon ameliyatlarının ne kadar yararlı bir iş olduğunu insanlarımıza göstermektir. Böylelikle organ nakli yapılarak sağlığına kavuşan insan sayısı da artacaktır. Son dönem organ yetmezliğindeki hastaların, transplantasyondan başka hiçbir yaşama ümidi bulunmamaktadır. İşte bu zor durumdaki insanların sağlığına kavuşabilmesi, ailesine ve topluma sağlıklı bireyler olarak dönebilmesi en büyük amacımdır.

Hülya TORUN - Arap Hasan Mahalle Muhtarı

“ bir kitap okuyup hayatınızı değiştirebilirsiniz”
Aslında çok anlamlı bir ifade. Özellikle kitap kurdu insanlar bilirler ki okudukça yaşamları anlam kazanır. Yaşamı daha iyi algılar, karşılaştıkları sorunu daha kolay çözebilmektedirler. İnsanın yaşama anlamlı başlaması, kendisine erken yaşlarda bir yol haritası çizmesi geleceğinde birlikte olduğu insanları daha iyi, daha doğru daha güzel görmesinin yollarını aramasını sağlayacak düşünme gücü katacaktır. Kitapların, kendini, ortamını, ülkeni, öteki  keleri, yer altı yer üstü zenginlikleri gökyüzünü size tanıtacaktır. Kitap insan kişiliğini, karakterini ve doğrularını tanıtacak, geleceğe yeni ufukların açılmasını sağlayacaktır.
Bu amaçla mahallemizde bir Cumhuriyet Kitaplığı oluşturmak için düzenlenen kampanyaya öncelikle mahalle sakinlerimiz tarafından desteklenmelidir. Arap Hasan Mahalle Muhtarlığı  olarak olanaklarımız doğrultusunda her türlü desteği vermeğe hazırız…

 

Arap Hasan Mahallesi Aile Hekimliği birimi, 18.12.2014 Perşembe günü kadınlarımıza yönelik bir günlük ücretsiz test yapmaktadır. SMEAR, HPV ve DNA testi yapılacaktır. İlgilenenlerin 259 Sokak'ta bulunan aile hekimliği merkezimize başvurmaları gerekmektedir.